Wiec Józefa WIECZORKA w Szopienicach rozpędzony przez policję

Józef WIECZOREK

O godz. 16 zwołany został w Szopienicach – Rozdzieniu za pomocą plakatów wiec komunistycznej frakcji poselskiej, który miał się odbyć pod gołym niebem na tak zwanej Sokolni wzdłuż drogi z Szopienic do Janowa. Na wiec przybyło ponad 500 osób, do których przemówił w sposób podburzający poseł do Sejmu Śląskiego Józef WIECZOREK. Wobec tego antyrządowego wystąpienia kierownik miejscowego komisariatu wiec rozwiązał.
Na wezwanie się do rozejścia się zebrani odpowiedzieli kamieniami. Część zgromadzonych, których w międzyczasie zebrało się ponad tysiąc, cofnęła się między sąsiednie domy i oprócz gradu kamieni, oddano w kierunku policji kilka strzałów.
Wobec tego zaatakowani policjanci odpowiedzieli strzałami ostrzegawczymi. W trakcie obustronnej wymiany ognia zraniona kulą została Franciszka KOKOT, żona robotnika z Szopienic – miała przestrzeloną rękę powyżej nadgarstka oraz lewą nogę. Ponadto potrącony został przez konia Teofil CZECH z Szopienic. Kilka osób aresztowano. O godz. 17,30 spokój przywrócono.
Katowice, 3 lipca 1930 r.


Proponuję posty o podobnej tematyce:
OPOZYCJA ANTYSANACYJNA
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY
jerzy@milek.eu.orgBrak komentarzy: