To były paskudne "ruchy pozorowane" na koniec kadencji parlamentu

Warszawa, 25 października 1927 r.

Dyrektor kancelarii sejmowej pan Jerzy POMYKALSKI otrzymał w południe od „posłańca diabła” porucznika Stanisława ZAĆWILICHOWSKIEGO następujące dwa dekrety:

Na podstawie art. 25 Konstytucji zwołuję sejm do miasta stołecznego Warszawy na sesję zwyczajną od dnia 31 października 1927 r.

Warszawa, dnia 21 października 1927 r.
Prezydent Rzeczypospolitej (---) I. Mościcki
Prezes Rady Ministrów (---) J. Piłsudski

Na podstawie art. 37 Konstytucji zwołuję senat do miasta stołecznego Warszawy na sesję zwyczajną od dnia 31 października 1927 r.

Warszawa, dnia 21 października 1927 r.
Prezydent Rzeczypospolitej (---) I. Mościcki
Prezes Rady Ministrów (---) J. Piłsudski

Zwracam uwagę na różnicę czasową - pięć dni się ważne dekrety w szufladzie przeleżały.
Dekrety te potwierdzają więc wiadomości o otwarciu sesji budżetowej. Co do terminu posiedzenia sejmu, to miarodajne będzie oświadczenie marszałka Macieja RATAJA.
Chorego pana marszałka RATAJA odwiedziło kilku dziennikarzy, którym marszałek RATAJ oświadczył, iż porucznik ZAĆWILICHOWSKI zawiadomił, że wydrukowany preliminarz budżetowy dostarczony będzie do kancelarii sejmu na pewno 31 października, to jest w poniedziałek.
Marszałek RATAJ przypuszcza więc, iż pierwsze plenarne posiedzenie będzie mógł zwołać na środę 2 listopada, lub, jeśli posłowie zechcą dzień ten traktować jako świąteczny (Zaduszki), to posiedzenie zwołane będzie na 3 listopada. Na porządku dziennym będzie tylko jeden punkt – preliminarz budżetowy na okres od 1 kwietnia 1928 r. do 1 kwietnia 1929 r.
W związku z rozpoczynającą się sesją wicepremier BARTEL odbył konferencję najpierw z Panem Prezydentem, a następnie prawie ze wszystkimi ministrami oraz wiceministrem GRODYŃSKIM, kierującym departamentem budżetowym ministerstwa skarbu.
Pan Marszałek PIŁSUDSKI odbył w tym czasie dłuższą konferencję z Panem Prezydentem oraz zastępcą ministra spraw zagranicznych Romanem KNOLLEM

 
Proponuję posty o podobnej tematyce:
PARLAMENT
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY

Brak komentarzy: