Warszawa, 4 października 1927 r.
W związku z konsolidacją stronnictw konserwatywnych popierających politykę Marszałka PIŁSUDSKIEGO od dłuższego czasu toczy się w ich łonie walka o usuniecie ze Stronnictwa Chrześcijańsko Narodowego, które ostatnio zbliżyło swą linię polityczną do dwóch innych stronnictw konserwatywnych, posła Stanisława STROŃSKIEGO, redaktora „Warszawianki”, jednego z najzaciętszych przeciwników obecnego rządu.
Oficjalny organ konserwatystów polskich „Dzień Polski” przyniósł artykuł, będący sensacją dnia w kołach politycznych.
Artykuł stwierdza, iż obecność posłów STROŃSKIEGO, Edwarda DUBANOWICZA i Stefana Zygmunta DĄBROWSKIEGO, a przede wszystkim posła Strońskiego w Stronnictwie Chrześcijańsko – Narodowym uniemożliwia zjednoczenie obozu konserwatywnego, współpracującego z rządem Marszałka PIŁSUDSKIEGO, gdyż ci trzej panowie przez swój stosunek do osoby Marszałka w kołach ziemiańskich i przemysłowych widziani są bardzo źle.
Dzięki swym nieudanym posunięciom politycznym wymienieni posłowie mają wśród sfer politycznych, a przede wszystkim konserwatystów, opinię ludzi politycznie zgranych. Ujmy im to nie przynosi, postawili tylko na złego konia.
Nie przewidzieli, że Marszałek jest mądrzejszy i silniejszy od Endeków. Dalej artykuł stwierdza, że zwalczanie Marszałka PIŁSUDSKIEGO przez posła STROŃSKIEGO polegało na pakowaniu drobnych szpileczek, na walce osobistej i kończy się mocną konkluzją, że wszyscy trzej posłowie winni być ze stronnictwa usunięci, gdyż inaczej do konsolidacji konserwatystów nie dojdzie.
W związku z powyższym przypomnieć należy, że już 2 miesiące temu na zjeździe stronnictwa chrzescijańsko – narodowego we Lwowie jeden z najwybitniejszych członków tej grupy, były minister rolnictwa dr Aleksander RACZYŃSKI postawił wniosek o usuniecie posła Strońskiego ze stronnictwa z powodu jego metod walki z Marszałkiem PIŁSUDSKIM. Wniosek ten wówczas nie uzyskał większości, lecz artykuł w „Dniu Polskim” dowodzi, iż opinia konserwatystów o pośle Strońskim dojrzała już kompletnie.
Stanisław Stroński oraz Stefan Dąbrowski przeszli do Endecji, Edward Dubanowicz wycofał się z życia politycznego.
Proponuję posty o podobnej tematyce: |
PARTIE I STRONNICTWA POLITYCZNE |
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów: |
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY |
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI |
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI |
INDEKS PAŃSTW |
KALENDARIUM |
INDEKS RZECZOWY |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz