Pożyczka stabilizacyjna udzielona, dewaluacja złotówki o 42%

Warszawa, 13 października 1927 r.

W Belwederze w obecności wicepremiera Kazimierza BARTLA Marszałek Piłsudski przyjął na pożegnalnej audiencji delegatów amerykańskiego konsorcjum bankowego panów Monneta i Fishera.
Podczas audiencji Marszałek podpisał oba dekrety Prezydenta Rzeczypospolitej o planie stabilizacyjnym oraz o stabilizacji złotego i o zaciągnięciu pożyczki stabilizacyjnej.
Wicepremier BARTEL udał się z dekretami na Zamek, gdzie położył pod nimi swój podpis Pan Prezydent, a drukarnia państwowa przystąpiła do wypuszczania numeru „Dziennika Ustaw” z tymi dwoma rozporządzeniami.
Około godz. 20 w ministerstwie skarbu nastąpiło podpisanie definitywnej umowy o zaciągnięciu pożyczki zagranicznej, a następnie rozpoczął się obiad, wydany na cześć delegacji amerykańskiej.
Pod koniec obiadu delegaci amerykańscy wyrazili pogląd, iż na wiosnę, gdy miało dojść do podpisania umowy pożyczkowej, jej warunki byłyby znacznie gorsze niż obecnie, gdy sytuacja gospodarcza Polski uległa tak radykalnej poprawie. Najlepszym dowodem jest, iż podczas rokowań wiosennych nikt nawet nie przypuszczał, że część obligacji pożyczkowych przejmą polskie banki prywatne, które obecnie działając w konsorcjum z Bankiem Polskim na czele przejmują obligacje na sumę miliona dolarów.
Najbardziej widocznym efektem podpisania umowy kredytowej oraz rozporządzeń Prezydenta będzie ustalenie oficjalnego kursu dolara na 8,91 zł., czyli na poziomie ceny rynkowej. Oznaczało to zdewaluowanie złotówki o 42%.

(do rozszerzenia)

Proponuję posty o podobnej tematyce:
KONIUNKTURA GOSPODARCZA
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY

Brak komentarzy: