Powodzie i trąby powietrzne w Małopolsce

Lwów, 3 września 1927 r.

W miarę polepszania się możliwości komunikacyjnych, dochodzą teraz dopiero straszne szczegóły żywiołów w Małopolsce.
Tak w powiecie tłumackim w czasie gwałtownej burzy zerwała się nagle trąba powietrzna trwająca 15 minut. W ciągu tego czasu mieszkańcy powiatu przeżyli istne piekło. Wicher wyrywał nawet duże drzewa z korzeniami, a zerwane dachy rozrzucał w promieniu 5 kilometrów. Nawet mniejsze domy wyrwane z fundamentów odrzucane były na znaczne odległości.
Bydło unoszone było siłą wichury i rzucane o ziemię, a mniejsze zwierzęta fruwały jak piórka w powietrzu. W ciągu strasznego kwadransa z 54 gospodarstw nie pozostało śladu, a 42 domy uległy całkowitemu zniszczeniu. Ofiary w ludziach są – brak szczegółów.
Nie uzyskano dotąd żadnego kontaktu z powiatami kossowskim, turczańskim i rohatyńskim w woj. stanisławowskim. W całym województwie zniszczone zostały wszystkie mosty. Ruch kolejowy całkowicie wstrzymano.
Według dotychczasowych raportów zginęły 52 osoby.
Powódź największe spustoszenia spowodowała na Pokuciu. Stamtąd też należy spodziewać się informacji o dalszych ofiarach.
Najgorsze perspektywy stoją przed powiatami łańcuckim i przeworskim. Wylewa potężnie San, komunikacja zupełnie sparaliżowana. W Drohobyczu wylew rzeki Tyśmienicy uniósł 10 domów i uszkodził setki. W Borysławiu, w przemyśle naftowym szkody szacuje się na 6 milionów złotych. Zagłębie naftowe jest całkowicie odcięte od świata. W Truskawcu mnóstwo kuracjuszy czeka na nawiązanie komunikacji; brak pożywienia. Podróż autem z Drohobycza do Lwowa kosztuje 400 do 500 złotych.

(post do rozwinięcia)
 
Proponuję posty o podobnej tematyce:
KLĘSKI ŻYWIOŁOWE I KATASTROFY
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY

Brak komentarzy: