Wszystkie redakcje warszawskie przeciwko nowemu dekretowi prasowemu

Warszawa, 10 listopada 1926 r.

W lokalu Klubu Sprawozdawców Parlamentarnych zebrali się zarząd syndykatu dziennikarzy warszawskich oraz wydawcy i redaktorzy naczelni wszystkich pism warszawskich. Po krótkiej dyskusji, w której obecni począwszy od redaktora „Warszawianki” posła Stanisława STROŃSKIEGO, aż do redaktora „Głosu Prawdy” Wojciecha STPICZYŃSKIEGO, wypowiedzieli się niezwykle ostro przeciw dekretowi, jako przeciwnemu zasadom demokracji, opierającej się na wolności słowa, powzięto uchwałę, w której przedstawiono, że dekret z 6 listopada jest zaprzeczeniem wolności prasy, będącej jedną z istotnych zdobyczy demokracji, zarówno jak naruszeniem swobód obywatelskich.
Dekret narusza również Konstytucję, usuwając spod orzecznictwa sądowego przestępstwa prasowe i oddając je orzecznictwu administracyjnemu, które nie zapewnia niezależności i bezstronności.
Oprócz tego dekret sformułowany jest tak ogólnikowo, że przy jego interpretacji powstać może w kraju stan niepewności prawnej.
Uchwałę podpisał zarząd syndykatu dziennikarzy, organizacja wydawców oraz redakcje pism: A.B.C., Dzień Polski, Echo Warszawskie, Epoka, Expres Poranny, Gazeta Warszawska, Głos Codzienny, Głos Prawdy, Kurier Czerwony, Kurier Polski, Kurier Poranny, Kurier Warszawski, Przegląd Wieczorny, Robotnik, Rzeczpospolita, Unia i Warszawianka.
Szczególną uwagę zwraca podpis redaktora „Epoki”, która jak wiadomo jest oficjalnym organem rządowym.


ROZPORZĄDZENIE Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 4 listopada 1926 r. o karach za rozpowszechnianie nieprawdziwych wiadomości, oraz o karach za zniewagę władz i ich przedstawicieli. (Dz. U. R. P. Nr 110, poz. 640)

Proponuję posty o podobnej tematyce:
CENZURA
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY


Brak komentarzy: