Stronnictwo Prawicy Narodowej - ziemianie konserwatyści

Warszawa, 16 listopada 1926 r.

W Warszawie, w kilkanaście dni od słynnego zjazdu w Nieświeżu utworzone zostało Stronnictwo Prawicy Narodowej mające reprezentować polityczne i ekonomiczne interesy konserwatywnego ziemiaństwa i arystokracji. Narada, na której zapadły najważniejsze decyzje w sprawie nowego stronnictwa, odbyła się w historycznym pałacu Radziwiłłów, a udział w niej wzięło ponad 100 osób ze sfer ziemiańskich, naukowych i przemysłowych całego kraju. Największą grupę stanowili delegaci z Małopolski pod przewodnictwem Zdzisława hrabiego TARNOWSKIEGO.
W wystąpieniach podkreślano konieczność odrodzenia się polskiego konserwatyzmu, gdyż obecnie osoby wyznające ideologię zachowawczą zmuszone są łączyć się ze stronnictwami zbliżonymi jedynie do konserwatyzmu, jak z narodową demokracją, co wypacza prawdziwą postawę konserwatywną.
Wybrano zarząd stronnictwa, na czele którego stanął książę Janusz RADZIWIŁŁ, jego zastępcami wybrani zostali: były minister Józef TARGOWSKI, były wiceminister skarbu dr August POPŁAWSKI oraz mecenas Adolf SULIGOWSKI, sekretarzem zaś dr Jan BOBRZYŃSKI.
Do zarządu weszli: hrabia Wojciech ROSTWOROWSKI, dyrektor departamentu sztuki i kultury Jan SKOTNICKI, były szef departamentu w ministerstwie skarbu Kazimierz ŻACZEK, Adam ŻÓŁTOWSKI, Stanisław HORWATH, Artur DOBIECKI, hrabia Adam ROMER, Roger RACZYŃSKI i Alfred UZNAŃSKI.


Proponuję posty o podobnej tematyce:
ARYSTOKRACJA
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY

Brak komentarzy: