Strajk w górnictwie angielskim a lichwa węglowa w Warszawie

Warszawa, 8 października 1926 r.

Ministrowie komunikacji oraz przemysłu i handlu odbyli wspólną, wielogodzinną konferencję w sprawie pojawiających się trudności w zaopatrzeniu rynku wewnętrznego w węgiel.
Na skutek poprzednio odbytej konferencji z przemysłowcami węglowymi oraz zarządzeń co do wysyłki węgla w niedzielę wyłącznie na potrzeby rynku krajowego, głód węglowy został wprawdzie nieco złagodzony, jednak w większych ośrodkach przemysłowych szczególnie w Warszawie, Łodzi i na Pomorzu odczuwa się obecnie dotkliwy brak węgla.
Z sytuacji tej korzystają pośrednicy, którzy w tych właśnie regionach w sposób bezprzykładny rozwinęli spekulację, podnosząc ceny nieraz o 30 zł na tonie.
Ustalono, że w miarę potrzeby zastosowane będą skuteczne środki zapewniające dostateczne pokrycie zapotrzebowania krajowego na węgiel.
Przewidziano powstanie specjalnych komisariatów węglowych w Katowicach i Dąbrowie, które będą czuwać nad wysyłką pełnych ilości węgla na kraj oraz konwojowaniem do ośrodków, w których będą największe braki węgla.
Gdyby i to nie poskutkowało, wówczas na pewien czas zostanie zupełnie wstrzymany eksport węgla w wagonach polskich. Postanowiono także odbyć naradę z ministrem spraw wewnętrznych w sprawie bezwzględnego zwalczania lichwy węglowej. Ponadto należy apelować do mieszkańców miast, by nie czynili nadmiernych zapasów węgla po wysokich cenach, gdyż polskie górnictwo produkuje węgiel w ogromnych ilościach.

Proponuję posty o podobnej tematyce:
GÓRNICTWO WĘGLOWE
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY


Brak komentarzy: