Obóz Wielkiej Polski utworzony. Roman DMOWSKI "Wielkim Oboźnym"

Poznań, 4 grudnia 1926 r.

Rozpoczął się I Zjazd „OBOZU WIELKIEJ POLSKI”, nowo powstałego zrzeszenia pod auspicjami przywódcy Narodowej Demokracji Romana DMOWSKIEGO.

Zjazd rozpoczął się uroczystą mszą w poznańskiej katedrze. Po nabożeństwie uczestnicy zjazdu w liczbie około 300 udali się do Hotelu „Bazar”, gdzie w Sali „białej” rozpoczęły się właściwe obrady. Za stołem prezydialnym usiedli: Roman DMOWSKI, były wojewoda Aleksander DĘBSKI, były minister Jerzy ZDZIECHOWSKI, inż. Tadeusz KOBYLAŃSKI, były szef sztabu generalnego gen. Stanisław HALLER.
Posiedzenie zagaił wystąpieniem Roman DMOWSKI, w którym stwierdził:
Naród nasz w okresie niewoli wykazał niemałą siłę oporu, dzięki czemu nie dał się zniszczyć i nawet pod wieloma względami postąpi naprzód. Od chwili jednakże zdobycia niepodległości nie wykazał dotychczas zdolności do stworzenia państwa o sile liczącej się w Europie, odpowiedniej do jego wielkości i liczbie ludności.
W polskiej polityce nie widzi się kompletnej myśli, planu i określenia dalekich celów. W tym względzie ma się poczucie, że kraj nasz się cofa. Króluje bierność i coraz większe znaczenie czynników obcych.
Instynkt samozachowawczy narodu wskazuje powszechnie źródło największego zła w rozbiciu sił narodowych, w rozkawałkowaniu narodu na liczne partie, ze wszystkich stron rozlega się jednakże wołanie o jedność, o skupienie sił Polski w budowaniu jej potęgi.
Obecny stan dezorganizacji naszego życia politycznego już nie odpowiada potrzebom chwili, trwa on inercyjnie jako niebezpieczny przeżytek. Trzeba to zmienić, ale do tego dzieła należy przystępować ostrożnie, nie pogrążając kraju w całkowitym chaosie.
Trzeba zacząć od budowania, a nie od burzenia.
Nowa organizacja nie będzie zajmowała się polityką, zostawiając ją swym przedstawicielom w parlamencie i rządzie. Poświęci się natomiast pracy organizacyjnej, pracy wychowawczej głównie w swoich szeregach. Wymaga to od ludzi dyscypliny i wytrwałej pracy. Dlatego od innych obozów społecznych różnić się będzie OWP ścisłą hierarchią, dyscypliną i odpowiedzialnością osobistą przywódców na wszystkich szczeblach.
Na czele nowej organizacji stać będzie Rada, złożona z około 20 osób. Podlegać jej będą organizacje dzielnicowe, których będzie sześć: dzielnica warszawska, poznańska (obejmująca także łódzkie i Pomorze), śląska (obejmująca także krakowskie), dzielnica ziem wschodnich, dzielnica dawnej Galicji Wschodniej i dzielnica wołyńska. Na czele każdej „dzielnicy” stać będzie oboźny dzielnicowy, któremu podlegać będą oboźni wojewódzcy i powiatowi. Przy oboźnych powstaną rady przyboczne, jako ciała doradcze.
Roman DMOWSKI stał na czele Rady jako „Wielki Oboźny”.
W deklaracji programowej Obozu stwierdzono:
OWP jest organizacją świadomych sił narodu, mającą za zadanie uczynić go zdolnym do silnego ujecia w swe ręce spraw swoich, sprawić, ażeby stał się on w pełnym tego słowa znaczeniu panem swoich losów.
Celem naszego narodu jest stać się narodem wielkim, zarówno w życiu wewnętrznym Państwa, jak w stosunkach międzynarodowych. Wielkim jest naród, który wysoko wznosi sztandar swej wiary, swej cywilizacji i swej państwowości. Działalność Obozu zmierza do tego, ażeby Polacy sami czcili i nakazywali innym cześć dla swej wiary, dla cywilizacji polskiej i dla polskiego państwa.”
W skład Wielkiej Rady weszli: Roman DMOWSKI, Zygmunt PLUCIŃSKI, Seweryn SAMULSKI (Poznań), gen. Stanisław HALLER, inż. Władysław NYCZ (Kraków), Jerzy ZDZIECHOWSKI, Tadeusz KOBYLAŃSKI, Roman RYBARSKI, Aleksander DĘBSKI, Józef STEMLER (Warszawa), Stefan RAŹNIEWSKI (Dąbrowa), Adam GŁAŻEWSKI (Lwów).

Roman DMOWSKI


Proponuję posty o podobnej tematyce:
OPOZYCJA ANTYSANACYJNA
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY


Brak komentarzy: