Marszałek PIŁSUDSKI na koniu, co Kasztanką raczej nie jest.. Pomnik Wojciecha KORFANTEGO tuż obok


 
Wykonując uchwałę walnego zebrania katowicki oddział Związku Legionistów zwrócił się do władz miasta z prośbą o ofiarowanie placu przed gmachem Teatru Polskiego w Katowicach pod budowę pomnika Marszałka PIŁSUDSKIEGO.
Pomnik ma stanąć w miejscu, gdzie przed 10 laty przemawiał Marszałek PIŁSUDSKI do uczestników powstań śląskich.
Władze miejskie mają udzielić odpowiedzi na wniosek Związku Legionistów w czasie najkrótszym, a odpowiedź ta -według wszelkich danych – będzie przychylna.
No i oczywiście przychylna była. Zaczęły się zbiórki funduszy, wojewoda Michał GRAŻYŃSKI hojnie sypnął groszem autonomicznego województwa śląskiego. Projekt pomnika wykonał chorwacki rzeźbiarz Antun AUGUSTINČIC. Posąg z brązu wykonano w Jugosławii, lecz wojna przeszkodziła w sprowadzeniu monumentu do Katowic. Pomnik w Katowicach stanął dopiero w roku 1998, nie przed Teatrem, lecz obok gmachu związków zawodowych, Urzędu Wojewódzkiego i byłej siedziby Komitetu Wojewódzkiego PZPR.
Pomnik ma jeden feler. Koń jak wygląda, każdy widzi. Ale klacz to nie jest. Za to postument w kolorze zbliżonym do kasztanowego. Pomnik Wojciecha KORFANTEGO jakieś 150 metrów dalej lub bliżej, zależy jak kto idzie.
Katowice, 23 czerwca 1930 r.


Proponuję posty o podobnej tematyce:
POMNIKI
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY
jerzy@milek.eu.org


Brak komentarzy: