Krwawa rozprawa policji z bezrobotnymi w Stryju

W czwartek 1 kwietnia 1926 r. doszło w Stryju (województwo stanisławowskie)do krwawych rozruchów, w wyniku których zginęło dziewięciu uczestników demonstracji i demolowania siedziby starostwa, do których policja oddała salwę bezpośrednią.
Rozruchy rozpoczęły się po tym, gdy starosta nie przyjął petycji bezrobotnych, domagających się zorganizowania robót interwencyjnych bądź wypłaty zasiłków. Wzburzony tłum, do którego dołączyli przywódcy miejscowych ukraińskich związków zawodowych, zdemolował doszczętnie siedzibę władz powiatowych oraz kilka innych budynków administracyjnych. Policja aresztowała 22 osoby, oskarżone o agitację i prowokowanie zamachów na majątek państwowy. Wprowadzono godzinę policyjną oraz wyprowadzono uzbrojone oddziały wojskowe miejscowego garnizonu, które obsadziły także gmachy rządowe i użyteczności publicznej.

W wyniku salwy policji do demonstrujących bezrobotnych zginęło 9 osób, głównie Ukraińców. Władze oczywiście za winnych prowokacji wobec służb bezpieczeństwa uznaje Ukraińców i komunistów.

Proponuję posty o podobnej tematyce:
BEZROBOCIE
Stryj, miasto powiatowe w woj. stanisławowskim
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY

Brak komentarzy: