Flaga na starostwie - starosta daje posłuchanie

Warszawa, 20 października 1926 r.

Minister spraw Wewnętrznych Felicjan SŁAWOJ SKŁADKOWSKI rozesłał do wszystkich wojewodów, komisarzy rządowych i starostów okólnik w sprawie trybu zapoznawania się i załatwiania próśb obywateli przez te urzędy.
W każdym starostwie i komisariacie rządowym od 1 listopada 1926 r. istnieć musi specjalna sala dla przyjmowania interesantów. Codziennie o godz. 8,30 naczelnik kancelarii osobiście wysłuchiwać będzie obecnych na sali petentów, notować sprawy i następnie przekazywać je starostom względnie komisarzom rządowym.
W razie rozpatrzenia prośby przychylnie urząd winien natychmiast, tego samego dnia, zawiadomić o tym petenta.
Wszelkie sprawy zaległe winny być bezwzględnie załatwione do 5 listopada. Za przewlekanie spraw administracyjnych powyżej kilku dni minister czyni odpowiedzialnymi osobiście starostów lub komisarzy.
Nowy tryb postępowania urzędów ogłoszony będzie ludności za pośrednictwem plakatów, które wskażą także, iż o ile w ciągu 3 dni od przedstawienia sprawy staroście lub komisarzowi petent nie otrzyma odpowiedzi, ma prawo telegraficznie lub listownie powiadomić o tym bezpośrednio ministra spraw wewnętrznych.
Starostwo będzie miało obowiązek wywieszania na gmachu flagi w czasie, gdy trwa załatwianie spraw na „sali przyjęć”.
Okólnik ponadto zaleca petentom powstawanie ze swych miejsc w chwili gdy starosta wchodzi do sali przyjęć i siadanie dopiero po tym, gdy starosta o to poprosi.

Brak komentarzy: