Wniosek o wzmocnienie terytorialne województwa pomorskiego

Na 32 posiedzeniu Sejmu w dniu 20 listopada 1928 r. poseł Antoni LANGER z „Wyzwolenia” przedłożył wniosek o zmianę granic województw poznańskiego i pomorskiego przez wyłączenie z poznańskiego i włączenie do pomorskiego powiatów: wyrzyskiego, szubińskiego i bydgoskiego wraz z miastem Bydgoszczą.
Wniosek umotywowany został względami historycznymi oraz ekonomicznymi. Niemniej ważne według posła były względy strategiczne – wzmocnienie ekonomiki województwa pomorskiego, znajdującego się na pierwszym froncie walki o integralność terytorium Państwa Polskiego.


Pomimo ostrego sprzeciwu posłów klubu „Piasta”, wyrażonego w przemówieniu posła Mieczysława MICHAŁKIEWICZA, który m.in. przypomniał o negatywnym stanowisku Sejmiku Województwa Poznańskiego z 1924 roku w tej właśnie sprawie, Sejm przyjął rezolucję wzywającą Rząd do rozpatrzenia celowości postulowanych zmian w podziale administracyjnym Państwa.
Pod tym względem województwo pomorskie wzmocnione zostało dopiero od 1 kwietnia roku 1938, lecz wzmocnienie to znacznie rozszerzono przyłączając do Pomorza z województwa poznańskiego powiaty bydgoski z miastem Bydgoszczą, inowrocławski z miastem Inowrocławiem, szubiński, wyrzyski oraz gminy Chełmce, Kruszwica Wieś i Kruszwica miasto z powiatu mogileńskiego.
Ponadto Pomorze „zamieniło” powiat działdowski otrzymując w zamian z województwa warszawskiego powiaty lipnowski, nieszawski, rypiński i włocławski. (USTAWA z dnia 12 czerwca 1937 r. o zmianie granic województw: poznańskiego, pomorskiego, warszawskiego i łódzkiego, Dz. U. R. P. Nr 46, poz. 350)

 
Proponuję posty o podobnej tematyce:
PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY – ZMIANY
POMORSKIE WOJEWÓDZTWO
POGRANICZE
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY

 

Brak komentarzy: