Ukraińcy oskarżają policję i polskich studentów o napady i gwałty we Lwowie

WNIOSEK
posłów Klubu Ukraińskiego w sprawie anty ukraińskich zajść we Lwowie w dniach 1 o 2 listopada 1928 r.

Podpisani wnoszą:
Wysoki Sejm uchwalić raczy:
1) Sejm wybiera Nadzwyczajną Komisję celem zbadania zajść, które miały miejsce we Lwowie dnia 1 listopada 1928 r. i następnych dniach; Komisja ta będzie miała prawo przesłuchiwania świadków i wglądu do wszelkich aktów władz państwowych i do 14 dni ma złożyć Sejmowi sprawozdanie z wnioskami ukarania winnych;
Sejm wzywa Rząd do a) zwolnienia Wojewody (Wojciecha) GOŁUCHOWSKIEGO z jego stanowiska i mianowania innego Wojewody, który by dał gwarancję utrzymania ładu i porządku w tym Województwie, b) do wydania zarządzeń, które by zabezpieczały ukraińskiej ludności bezpieczeństwo życia i mienia, c) do wypłaty odszkodowania tym ukraińskim osobom i instytucjom we Lwowie, które ucierpiały wskutek ekscesów w dniach 1 listopada i dniach następnych

Warszawa, dnia 6 listopada 1928 r.
Wnioskodawcy: ZAHAJKIEWICZ, CHRUCKI, PALIJIW, CELEWICZ, ROGUCKYJ, TERSZAKOWEC, KUŃKO, MAKSYMOWICZ, WEŁYKANOWICZ, BILAK, STRUTYNSKYJ, LESZCZYŃSKI, WYSŁOCKYJ, ZACHIDNYJ, St. WOŁYNIEC, H. BITNER, CZUCZMAJ, GAWRON, ŻUK, SZERERYK – DONYKIW, NEUMANN, L. BACZYŃSKI, August UTTA (Klub Niemiecki), ŁADYKA, GRECKI, Wilhelm SPITZER (Klub Niemiecki), WALNYCKYJ, CHAM, BŁĄŻKIEWICZ, LEWICKI, HANUSZEWSKYJ, ŁUCKI, BARAN, STEPOWICZ, JUCHNIEWICZ, RUDNICKA, KUZYK, KOCHAN, KUNICKI, JEREMICZ, KOHUT, STEFANIW, WŁASOWSKI, SERWETNIK, SYPUŁA, ZUBRYCKYJ, FEDORUK.

WNIOSEK
Ukraińskiej Socjalistyczno – Radykalnej Reprezentacji Parlamentarnej w sprawie napadów i zniszczeń urządzonych przez policję państwową i polskich studentów na ludności ukraińskiej i instytucjach ukraińskich w dniu 1 listopada 1928 r. i w dniach następnych.

Podpisani wnoszą:
Wysoki Sejm uchwalić raczy:

Powołuje się specjalną komisję, w skład której wchodzić będą przedstawiciele wszystkich klubów sejmowych, po jednym z każdego z nich, w celu zbadania napadów urządzonych w dniu 1 listopada 1928 r. i w dniach następnych na ludności ukraińskiej i instytucjach ukraińskich miasta Lwowa przez policję państwową i studentów polskich lwowskich uczelni wyższych.

Wnioskodawcy: STEPOWICZ, RUDNICKA, GAWRYLUK,STRUTYNSKYJ, WYSŁOCKYJ, KOCHAN, KUZYK, HANUSZEWSKYJ, BILAK, LESZCZYŃSKI, ŁUCKI, KUŃKO, TERSZAKOWEC, MAKSYMOWICZ, WEŁYKANOWICZ, Artur KRONIG (Niemiecka Frakcja Socjalistów), Emil ZERBE (Niemiecka Frakcja Socjalistów), CHAM, CZUCZMAJ, CHRUCKI, BŁAŻKIEWICZ, L. BACZYŃSKI, STEFANIW, SZEKERYK – DONYKIW, ROGUCKYJ, ŁADYKA, KOHUT, ŻUK, WŁASOWSKI, SERWETNIK, ZUBRYCKIJ, ZACHIDNYJ, FEDORUK, ZAHAJKIEWICZ, DWORCZANIN, GRECKI, S. WOŁYNIEC, SYPUŁA, H. BITNER, P. WASYŃCZUK, St. WOŁYNIEC, LEWICKI, KUNICKI, BARAN, JEREMICZ, WALNYCKYJ.

Wniosek Klubu Narodowego w sprawie tych samych wydarzeń:


Proponuję posty o podobnej tematyce:
PARTIE I STRONNICTWA POLITYCZNE
MNIEJSZOŚCI NARODOWE I WYZNANIOWE
LWÓW, miasto wojewódzkie
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY

Brak komentarzy: