Znaczna pożyczka stabilizacyjna dla Rumunii

12 lutego w Paryżu podpisano umowę o udzielenie przez międzynarodowe konsorcjum bankowe pożyczki stabilizacyjnej rządowi rumuńskiemu. Pożyczka ma wynieść 101 milionów dolarów, przy oprocentowaniu 6,5%. Środki z pożyczki mają być przeznaczone na spłatę długu rządowego w Banku Narodowym (54 miliony), na uregulowanie zaległych zobowiązań skarbowych wobec krajowego przemysłu i handlu (24 miliony), reszta pozostanie wykorzystana dla ustabilizowania aktualnie zbyt niskiego kursu lei. Samo prowadzenie pertraktacji o przyznanie tak znacznej transzy kredytowej spowodowało znaczną poprawę notowań papierów rumuńskich na rynkach światowych. Podpisanie umów kredytowych wzmocni także pozycję rządzącej Narodowej Partii Chłopskiej i premiera Iuliu Maniu w nadchodzących wyborach parlamentarnych.
Polska o tak znacznej pożyczce zagranicznej w tym okresie marzyć nie mogła, chociaż jej sytuacja polityczna i gospodarcza w porównaniu z Rumunią była oceniana jako lepsza. 


Na czele francusko - amerykańskiego konsorcjum bankowego stały Banque de Paris et Pays Bas oraz Blair and Company.
Ustanowiono także funkcję doradcy Banku Narodowego z kompetencjami prawie identycznymi jak pana Charlesa DEWEYA w Polsce. Doradcą tym został Charles RIST, jeden z dyrektorów Banku Francuskiego (Banque de France).


 
Proponuję posty o podobnej tematyce:
KONIUNKTURA GOSPODARCZA
RUMUNIA
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM

Brak komentarzy: