Mundurowi nie tak łatwo mogli się żenić

Rozporządzenie Ministra Skarbu z dnia 3 czerwca 1929 r. w sprawie zawierania małżeństw przez oficerów i szeregowych Straży Granicznej.

Na podstawie art. 34 ustęp 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o Straży Granicznej (Dz. U. R. P. Nr 37, poz. 349) zarządzam co następuje:
§ 1. Na zawarcie związku małżeńskiego oficer i szeregowy Straży Granicznej winien uzyskać zezwolenie władzy przełożonej stosownie do niniejszych przepisów.
§ 2. Zezwolenia na zawarcie związku małżeńskiego udziela:
a) Komendant Straży Granicznej wszystkim oficerom Straży Granicznej oraz szeregowym, podległym bezpośrednio Komendzie;
b) Kierownik Inspektoratu Okręgowego Straży Granicznej szeregowym,podległym Inspektoratowi Okręgowemu w granicach ustalanych przez Komendanta Straży Granicznej do dnia 1 kwietnia każdego roku.
§ 3. Warunkami, niezbędnymi do uzyskania zezwolenia są:
A. Dla oficerów:
  1. ukończenie 24 lat życia,
  2. nieposzlakowana opinia narzeczonej.
    B. Dla szeregowych:
    1) ukończenie 24 lat życia,
    2) przesłużenie trzech lat w Straży Granicznej względnie w Straży Celnej,
    3) nieposzlakowana opinia narzeczonej,
    4) dołączenie prośby o przeniesienie na inne miejsce służbowe na koszt własny, o ile petent zamierza wstąpić w związek małżeński z osobą, posiadającą w rejonie jego obecnego przydziału służbowego krewnych lub powinowatych.

§ 4. Szeregowym Straży Granicznej przysługuje prawo odwołania od odmownej decyzji Inspektoratu Okręgowego do Komendanta Straży Granicznej w terminie 14 dni od następnego po doręczeniu decyzji względnie ogłoszeniu w rozkazie.
Decyzja Komendanta Straży Granicznej jest ostateczna.

§ 5. Komendant Straży Granicznej może odstąpić w wypadkach wyjątkowych, zasługujących na szczególne uwzględnienie, od warunków wymienionych w § 3 ust. A pkt 1 i w § 3 ust. B pkt 1, 2 i 4. Odmowa zezwolenia w takim wypadku może nastąpić bez podania powodów.
§ 6. Decyzja w sprawie zawarcia związku małżeńskiego winna być zakomunikowana proszącemu w przeciągu 6 tygodni po złożeniu przezeń prośby na ręce bezpośredniego przełożonego. W razie przekroczenia tego terminu, zezwolenie należy uważać za udzielone, przy czym należy wydać proszącemu dowód zezwolenia.
§ 7. Zezwolenie na zawarcie związku małżeńskiego jest ważne w ciągu roku od dnia wystawienia. Zezwolenie to nie przesądza kwestii, czy do zawarcia małżeństwa nie zachodzą ustawowe lub religijne przeszkody.
§ 8. Zawarcie związku małżeńskiego przez oficera lub szeregowego bez zezwolenia, pociąga za sobą w stosunku do winnego odpowiedzialność dyscyplinarną.
§ 9. Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Kierownik Ministerstwa Skarbu: Ignacy MATUSZEWSKI.

Podobnie było w wojsku, Korpusie Ochrony Pogranicza - w ogóle w mundurówkach. 

 
Małżeństwa wojskowe

 
Proponuję posty o podobnej tematyce:
POGRANICZE
KOBIETY W POLITYCE I GOSPODARCE
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM

Brak komentarzy: