Zwolnienia w administracji terenowej

Na przełonie roku w stan spoczynku Pan Minister Spraw Wewnętrznych Felicjan SŁAWOJ SKŁADKOWSKI przeniósł:

Pozostającego w stanie nieczynnym Wojewodę Wołyńskiego w IV stopniu służbowym Władysława MECHA z dniem 14 stycznia;

Pozostającego w stanie nieczynnym Starostę powiatowego w VI stopniu służbowym we Włocławku – Adama OLSZEWSKIEGO z dniem 3 stycznia;

Starostę w VI stopniu służbowym w Żydaczowie Stanisława AGOPSOWICZA z dniem 31 stycznia.

Na podstawie art. 116 ustawy o państwowej służbie cywilnej zwolniono ze służby:

Starostę powiatowego w VI stopniu służbowym w Wysokiem Mazowieckiem Józefa ZYCHERTA – z dniem 15 stycznia;

Starostę powiatowego w VI stopniu służbowym w Grudziądzu Adama CZARLIŃSKIEGO z dniem 9 grudnia 1928 r.;

Starostę powiatowego w VI stopniu służbowym w Tczewie Wacława DYTKIEWICZA z dniem 9 listopada 1928 r.;

Starostę powiatowego w VI stopniu służbowym w Brodnicy Władysława OLSZEWSKIEGO z dniem 9 listopada 1928 r.;

Ustawa z dnia 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej 

(...)
Art. 33. Urzędnik stały posiada wszystkie prawa, zastrzeżone w ustawie niniejszej, i może być wydalony lub usunięty ze służby jedynie prawomocnym zarządzeniem władzy, wydanym na mocy niniejszej ustawy lub orzeczenia komisji dyscyplinarnej.
Prowizoryczne mianowanie nie może być podstawą do żądania nominacji na urzędnika stałego.
(...)
Art. 116. Na przeciąg lat dwóch od chwili wejścia w życie ustawy o służbie cywilnej zawiesza się postanowienia art. 33 tej ustawy, powołanego także w art. 104, o ile chodzi o osoby, piastujące stanowisko służbowe od XII do IV stopnia służbowego włącznie lub zajmujące posady funcjonariuszów niższych, przewidziane w organizacji władz i urzędów państwowych, lub mianowane w okresie powyższym na takie stanowisko służbowe i posady.
Urzędnik i funkcjonariusz niższy nabywa pełnię praw, artykułami powyższymi zastrzeżonych, dopiero wówczas, gdy otrzyma od władzy, która g mianowała, pismo, ustalające go w służbie państwowej polskiej, przy czym w ciągu dwóch lat od wejścia w życie ustawy niniejszej ustalenie to nie może nastąpić bez zgody Prezesa Rady Ministrów i Ministra Skarbu.
Ustalenie w służbie może władza uczynić zależnym od spełnienia przez urzędnika lub funkcjonariusza niższego pewnych warunków, jako to: odbycia służby próbnej, ukończenia specjalnych kursów, poddania się egzaminom praktycznym i t. p., które określi rozporządzenie Rady Ministrów na wniosek zainteresowanej władzy naczelnej.
O ile urzędnik nie posiada poziomu wykształcenia, przepisanego art. 11 ustawy o służbie cywilnej, ustalenie go na zajmowanym urzędzie może nastąpić dopiero po zwolnieniu go od wykazania tego poziomu w sposób wskazany w ustępie ostatnim cytowanego artykułu, względnie w art. 115.
urzędników sprawujących stanowiska służbowe, zaliczone do IV, V i VI stopnia służbowego można ustalać jedynie za zgodą Prezesa Rady Ministrów.
O ile urzędnik lub funkcjonariusz niższy nie zostanie ustalony w ciągu lat dwóch od chwili wejścia w życie ustawy o służbie cywilnej, należy go zwolnić ze służby państwowej, z zachowaniem nabytych praw do emerytury, obliczonej według postanowień art. 14 ustawy emerytalnej z dnia 28 lipca 1921 r. (Dz. U. R. P. Nr 70, poz. 466).
O ile nie nabył praw do emerytury, otrzymuje przy zwolnieniu odprawę w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia.
Prawo jednak do wynagrodzenia tego nie służy funkcjonariuszowi państwowemu, o ile uprzedzono go o zamiarze zwolnienia w terminie trzech miesięcy.

 
Proponuję posty o podobnej tematyce:
DYMISJE
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM

Brak komentarzy: