Narciarskie Mistrzostwa Świata w Zakopanem

W dniach 5 do 10 lutego 1929 r. odbyły się w Zakopanem pierwsze w Polsce oficjalne zawody narciarskie FIS, traktowane wówczas jako Mistrzostwa Świata. W pierwszym dniu zawodów odbył się bieg narciarski na dystansie 50 km. Było jeszcze stosunkowo ciepło, gdyż temperatura wynosiła „tylko” minus 9º. Na start stawiło się 32 zawodników z Czechosłowacji, Finlandii, Jugosławii, Norwegii, Łotwy, Szwajcarii i Węgier. Ekipę polską stanowili: bracia Zdzisław i Julian Motykowie, Andrzej Krzeptowski, Władysław Czech, Król, Witkowski, Michalski i Gąsienica.
Bieg od czwartego kilometra prowadził i wygrał Fin Anselm Knuutilla. Najlepszy z Polaków – Zdzisław Motyka uplasował się na miejscu 13, a Władysław Czech zajął miejsce 16.
W dniu następnym odbył się na stokach Kasprowego Wierchu bieg zjazdowy, składający się z dwóch etapów: pierwszego ze szczytu Kasprowego na Halę Gąsienicową, drugi – z Kopy Magury na Halę Olczyską. Zwycięzcą biegu był narciarz klubu SN PTT – Bronisław Czech. Zjazd obserwował przebywający wówczas w Zakopanem Prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki, który osobiście pogratulował zwycięzcy. Bieg zjazdowy nie wchodził do oficjalnego programu zawodów FIS.
8 lutego rozegrano bieg płaski na dystansie 18 km, w którym zwyciężył Fin Veli Saarinen przed zwycięzcą maratonu sprzed dwóch dni – Anselmem Knuutillą.
10 lutego odbył się konkurs skoków na Krokwi, który wygrał Norweg Sigmund Ruud skokami o długości 57 i 55 metrów. Najlepszy z Polaków – Bronisław Czech oddał skoki na odległość 50 i 53,5 m, zajmując miejsce 10. Temperatura w dniu zawodów na Krokwi spadła do prawie minus 30º.
Podaję daty, chociaż poszczególne źródła są zgodne jedynie w tym, iż zawody te odbyły się w pierwszej połowie lutego 1929 r.