Jak komuniści w Sejmie z wyników głosowania się cieszyli

6 grudnia 1929 roku, na 63 posiedzeniu Sejmu II kadencji Marszałek Ignacy DASZYŃSKI, na krótko przed godziną 23,00 ogłosił wyniki głosowania nad wnioskiem o wyrażenie votum nieufności rządowi kierowanemu przez premiera Kazimierza ŚWITALSKIEGO.
W głosowaniu imiennym, w którym uczestniczyło 369 posłów, za wnioskiem żądającym ustąpienia Rządu głosowało 243, przeciw 119, nieważnych głosów oddano 7. Wniosek przeszedł.
Ministrowie wychodzą z sali. Wrzawa na ławach komunistycznych. (Głos: Precz z rządem faszystowskim.)
Marszałek Daszyński przywołuje posłów Pawła ROSIAKA, Józefa GAWRILIKA i Kazimierza KIERUZALSKIEGO do porządku. (Wrzawa na ławach komunistycznych trwa. Poseł POLAKIEWICZ: Czy widzicie, jak to głowy podnoszą ! Uznanie z właściwej strony !).
Marszałek Daszyński ponownie przywołuje posłów Rosiaka i Kieruzalskiego do porządku, z zapisaniem do protokołu. (Wrzawa na ławach komunistycznych trwa. W ręku jednego z posłów komunistycznych ukazuje się czerwona płachta z napisem w obcym języku. Wrzawa w całej Izbie. Jeden z posłów komunistycznych z tą płachtą w ręku wskakuje na ławę.)
Marszałek Daszyński wyklucza na dwa posiedzenia posłów Kieruzalskiego, Konstantego SYPUŁĘ i Rosiaka. Prosi także o opróżnienie galerii. (Wykluczeni posłowie opuszczają salę. Wrzawa na ławach BBWR.) Proszę Panów o spokój, albowiem będę musiał zamknąć posiedzenie, a o terminie następnego posiedzenia zawiadomić Panów na piśmie. (Wrzawa na ławach BBWR). Przerywam posiedzenie.
(Po przerwie)
Wznawiam posiedzenie. Proszę Panów o spokój, proszę zająć miejsca. (Przerywania na ławach BBWR.) Posła (Mariana) SOBOLEWSKIEGO proszę również o nierozmawianie i zajęcie miejsca. (Poseł SOBOLEWSKI: Ja ani słowem się nie odezwałem, Panie Marszałku.) Proszę Pana o zajęcie miejsca. (Głos na ławach BBWR: Niech się Pan nie denerwuje, Panie Marszałku. Wrzawa na ławach BBWR.) Nie pozwolę obniżać powagi parlamentu. Zamykam posiedzenie, o następnym zawiadomię Panów Posłów w drodze pisemnej.

Proponuję posty o podobnej tematyce:
NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA ROKU 1929
DYMISJA RZĄDU PREMIERA ŚWITALSKIEGO
PARTIE I STRONNICTWA POLITYCZNE
OPOZYCJA ANTYSANACYJNA
PARLAMENT
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM

Brak komentarzy: