Wojsko nauczycielom odpuściło

Czwartek, 6 czerwca

Ministerstwo Spraw Wojskowych komunikuje, że w roku bieżącym zostaną powołani na ośmiotygodniowe wyszkolenie od 5 lipca do 25 sierpnia nauczyciele publicznych szkół powszechnych roczników 1905, 1906, którzy zostali zaliczeni do rezerwy na podstawie art. 111 ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej z 23 maja 1924 r. (Dz. U. R. P. Nr 61, poz. 609).
Karty powołania otrzymają ci nauczyciele od właściwych powiatowych komendantów uzupełnień w czerwcu. Stosownie do § 642 rozporządzenia wykonawczego do podanej ustawy, uchylanie się od odbycia tego wyszkolenia powoduje niezwłoczne wcielenie do wojska, celem odbycia całkowitego okresu służby czynnej, niezależnie od odpowiedzialności karnej za uchylanie się od służby wojskowej.

Art. 111 powołanej ustawy miał treść:

Jak długo zapotrzebowanie w publicznych szkołach powszechnych nie jest dostatecznie pokryte, nauczyciele tych szkół, w razie uznania ich za zdolnych do służby w wojsku stałym, mogą być zaliczeni do rezerwy z obowiązkiem odbycia wyszkolenia wojskowego w miesiącach wolnych od nauki szkolnej.
Czas i sposób odbycia wyszkolenia wojskowego przez nauczycieli szkół powszechnych określi rozporządzenie Ministra Spraw Wojskowych w porozumieniu z Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
O braku nauczycieli decyduje w pięcioletnich okresach czasu Rada Ministrów po wysłuchaniu wniosku Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego i Ministra Spraw Wojskowych.
W razie porzucenia zawodu nauczycielskiego osoby wyżej wymienione winny odbyć normalną służbę w wojsku stałym, nie dłużej jednak niż do 31 grudnia tego roku kalendarzowego, w którym kończą 36 lat życia, przyczem wlicza się im czas wyszkolenia, ustalony w niniejszym artykule”.

Rozporządzenie wykonawcze do ustawy to Rozporządzenie wykonawcze Ministra Spraw Wojskowych w porozumieniu z Ministrami: Spraw Wewnętrznych, Zagranicznych, Sprawiedliwości, Skarbu, Kolei, Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego, Rolnictwa i Dóbr Państwowych, Przemysłu i Handlu z dnia 21 marca 1925 r. do ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej z dnia 23 maja 1924 r. (Dz. U. R. P. Nr 37, poz. 252)





Proponuję posty o podobnej tematyce:
WOJSKO
SZKOLNICTWO
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM


1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Nie wiem skąd ten tytuł. Bym raczej to nazwał "Wojsko nie zapomina" albo coś w tym guście.
Linde