Bydgoszcz - nowa elektrownia, jazy, stocznia Lloyda

Sobota, 21 grudnia
Hotel "Pod Orłem"
W sobotę 21 grudnia przybyli do Bydgoszczy Pan Minister Robót Publicznych Jędrzej MORACZEWSKI, przedstawiciele Ministerstwa Przemysłu i Handlu, dyrektorowie departamentów PROKOPOWICZ i ZACZEK, komandor Hugon PISTEL, przedstawiciel Ministra Komunikacji dyrektor departamentu Stanisław KOŁAKOWSKI, prezes Dyrekcji Dróg Wodnych pan Kazimierz RODOWICZ, zastępca prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego (generał w stanie spoczynku) Feliks MACISZEWSKI, wojewoda poznański Roger RACZYŃSKI, starosta krajowy z Poznania dr Ludwik BEGALE, prezes Dyrekcji Dróg Wodnych w Toruniu Artur BORN, aby wziąć udział w uroczystości poświęcenia nowo wybudowanej elektrowni w Bydgoszczy i jazu na Brdzie oraz w uroczystości spuszczenia na wody Brdy pierwszych dwóch parostatków polskich, wybudowanych w Stoczni Lloydu bydgoskiego polskimi siłami, całkowicie z polskiego materiału – parostatku „GNIEW” i lodołamacza 'WROBNA”.
Na dworcu oczekiwali gości przedstawiciele władz miejscowych z wiceprezydentem miasta Tadeuszem CHMIELARSKIM, starostą Józefem BERETĄ, dowódcą 15 Dywizji Piechoty gen. Wiktorem THOMMEE na czele oraz dyrekcja elektrowni z radcą miejskim Ludwikiem REGAMEY i dyrektorem MARKOWSKIM na czele, przedstawiciele prasy i inni.
Po przywitaniu się z obecnymi na dworcu Pan Minister Moraczewski spożył śniadanie w restauracji na dworcu, po czym wszyscy udali się samochodami do nowej elektrowni, gdzie goście przywitani zostali przy wejściu przy dźwiękach orkiestry pracowników tramwajowych przez władze elektrowni.
Po poświęceniu elektrowni i wygłoszeniu okolicznościowego kazania przez ks. STYPCZYŃSKIEGO, przemawiali wiceprezydent dr Chmielarski, kończąc okrzykiem na cześć Pana Ministra i inż. Regamey, przedstawiając historię nowej elektrowni, zaopatrzonej w najnowocześniejsze urządzenia i wytwarzającej prąd o napięciu 7000 volt.
Po szczegółowym zwiedzeniu elektrowni udano się statkami po Brdzie do jazu. W drodze, przy pierwszej śluzie zatrzymał się pierwszy parostatek, wiozący Pana Ministra, aby umożliwić zebranym przy śluzie pracownikom jazu i inspekcji dróg wodnych zgotowanie Panu Ministrowi owacji, przy czym robotnicy ofiarowali Panu Ministrowi piękny upominek w postaci srebrnych przyborów do pisania.
Po poświęceniu jazu przez ks. ŁAPKĘ, przemówił prezes Dyrekcji Dróg Wodnych inż. Stanisław TYCHONIEWICZ, zaznaczając, że dotychczasowy jaz drewniany, zostawiony przez Niemców, zastąpiono konstrukcją żelbetową, co daje gwarancję większej sprawności i bezpieczeństwa.
Z kolei odjechano parostatkami do Stoczni Lloydu Bydgoskiego, gdzie u przystani powitała gości Rada Nadzorcza z prezesem Chmielarskim i dyr. Łukowskim na czele. Oba statki, umieszczone na specjalnych szynach, były bogato umajone girlandami. Aktu poświęcenia dokonał ks. Łapka, następnie matki chrzestne obu statków, panny Rolbiewska i Łukowska, dokonały aktu chrztu, rozbijając o burty statków flaszki szampana. W tejże chwili statki opuszczono na wodę przy dźwiękach hymnu narodowego i gwiździe syren przeszło 20 statków. Następnie dyrektor zarządu Lloyda, pan Łukowski wygłosił przemówienie, oddając w pieczę Panu Ministrowi obydwa parostatki oraz dziękując władzom państwowym za zaufanie, jakie wykazały, oddając budowę tych statków Lloydowi Bydgoskiemu. Po tym przemówieniu na trybunę wszedł Pan Minister Moraczewski, który oświadczył między innymi:
Któż z nas tu obecnych przed 15 laty przypuszczał, że w Bydgoszczy, w obecności polskiego Ministra, przy dźwiękach hymnu narodowego, będziemy na rzekę spuszczali wykonane w polskiej fabryce statki. Wspomnienie tego faktu jest wzruszające. Dziękuję bardzo Lloydowi Bydgoskiemu, że pozwolił nam uprzytomnić sobie znaczenie i rozwój Polski na tym odcinku. Dziękuję tym bardziej, że pod względem wykonania i pod względem technicznym zostało wszystko solidnie i w porządku zrobione. Za tę pracę przedstawicielom Lloydu Bydgoskiego, jego inżynierom i robotnikom, w imieniu Rządu Polskiego, dziękuję”.
Z kolei wyruszono statkami na zwiedzanie portu drzewnego, jazu w Czersku, jazu i śluz w Brdyujściu, a następnie rzeźnię miejską wraz z nowocześnie urządzoną bekoniarnią.
O godz. 15 zarząd Lloydu i miasta podejmowały Pana Ministra oraz przybyłych na uroczystości przedstawicieli władz obiadem w Białej Sali hotelu „Pod Orłem”.
Pierwszy wzniósł toast w imieniu miasta wiceprezydent dr Chmielarski, kończąc okrzykiem na cześć Najjaśniejszej Rzeczypospolitej i Pana Prezydenta Ignacego MOŚCICKIEGO. Z kolei wzniósł toast wojewoda Raczyński, który nawiązując do wczorajszego święta pracy, wzniósł zdrowie Wielkiego Budowniczego Polski Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz zdrowie polskiej armii.
Następnie dyrektor Łukowski wzniósł toast na cześć Pana Ministra Moraczewskiego oraz Panów Ministrów Składkowskiego i Kwiatkowskiego, jako propagatorów przemysłu i żeglugi rzecznej, po czym głos zabrał Pan Minister, kończąc swoje przemówienie toastem na cześć miasta Bydgoszczy. Po przemówieniu Pana Ministra, starosta krajowy BEGALE wzniósł toast na cześć współpracy Rządu z samorządem. W końcu dowódca 15 Dywizji Piechoty gen. Thommee toastował na cześć starego druha, żołnierza, Pana Ministra Moraczewskiego.
Obiad w nader serdecznym nastroju przeciągnął się do godz. 19. O godz. 20 Pan Minister wraz z innymi przedstawicielami władz był obecny na galowym przedstawieniu w teatrze, a następnie był podejmowany przez zarząd Lloydu herbatą w Białej Sali hotelu „Pod Orłem”.

Sprawy związane z gospodarką i wykorzystaniem dróg wodnych śródlądowych regulowała w okresie międzywojennym Ustawa wodna z 19 września 1922 r. (Dz. U. R. P. Nr 102, poz. 936).


Przed wyjazdem do Bydgoszczy Pan Minister zdążył przyjąć delegację miasta Łodzi w osobach pana Prezydenta Bronisława ZIEMIĘCKIEGO i inż. Stefana SKRZYWANA. Delegacja omówiła z panem Ministrem sprawę przyłączenia domów do sieci wodociągowo – kanalizacyjnej w Łodzi.
 
Proponuję posty o podobnej tematyce:
ŁODŹ I WOJEWÓDZTWO
INWESTYCJE
POZNAŃ I WIELKOPOLSKA
BYDGOSZCZ, miasto wydz. w woj. poznańskim
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

LLOYD BYDGOSKI nazywał się przed polonizacją BROMBERGER SCHLEPPSCHIFFABRT Towarzystwo Akcyjne i miał kapitał akcyjny 2 mln zł

Izabella Nowotka pisze...

Bardzo ciekawie napisane. Fajny artykuł.