Piątek, 1 lutego
Debata nad preliminarzami budżetowymi poszczególnych resortów rządowych była także w roku 1929 wyjątkowo ożywiona, pełna elokwentnych peror i niemniej fascynujących ripost. BBWR stał murem za życzeniami i żądaniami finansowymi Panów Ministrów, opozycja z prawa i lewa wydzierała miliony i tysiące złotych, czasami mając oczywistą rację w obronie pieniędzy Podatników, czasami niespecjalnie kryła złośliwość wobec Rządu, którego przedstawiciele nie pozostawali w tej swoistej szermierce dłużni.
Na tle tych heroicznych, tradycją uświęconych igrzysk, spokojem i zgodą narodową, polityczną odznaczały się fragmenty dyskusji nad preliminarzami budżetowymi dwóch Instytucji Państwowych – budżetu Prezydenta Rzeczpospolitej oraz obu izb Parlamentu.
Pozwalam sobie zacytować in extenso fragmenty stenogramu 43 posiedzenia Sejmu z dnia 1 lutego 1929 r. dotyczące tych właśnie elementów budżetu Państwa Polskiego.
Sejm i Senat
Marszałek Ignacy DASZYŃSKI:
Z powodu nieobecności posła sprawozdawcy części budżetu „Sejm i Senat”, proszę prezesa komisji posła BYRKĘ, aby był łaskaw przedstawić referat.
Poseł Władysław BYRKA:
Wysoki Sejmie ! Do piśmiennego sprawozdania druk nr 400 Komisji Budżetowej o preliminarzu Sejmu i Senatu niewiele mam dodać, a sądzę, że także niewiele potrzebuję dodawać z tego powodu, że każdy z szanownych Posłów ma możność naocznie obserwować administrację tego Sejmu i Senatu, choćby na tych skrzętnie wierconych marmurach i zaklejanych później dziurach, na tym zrywania starej i dawaniu nowej podłogi itd. Sąd każdy ma o tym wyrobiony. Ja z tego powodu mogę się tylko ograniczyć do prośby o uchwalenie budżetu w myśl wniosku komisji.
Marszałek:
Do głosu nikt nie jest zapisany. Rozprawa nad częścią budżetu „Sejm i Senat” została wyczerpana.
Wicemarszałek Jan WOŹNICKI:
Dyskusja szczegółowa nad budżetem część 1 – Prezydent Rzeczypospolitej. Jako sprawozdawca głos ma poseł Wacław BITNER.
Poseł Wacław BITNER:
Wysoki Sejmie ! W sprawozdaniu Komisji Budżetowej, wydrukowanym i Panom Posłom rozdanym, miałem zaszczyt wyjaśnić te drobne zmiany, jakie w tym budżecie zaszły i zaproponować przyjęcie budżetu jedynie ze zmianą redakcyjną w paragrafie 12 dz. 2 oraz z sumą 60.273 zł wobec zwiększenia paragrafu 1 w dziale 2 i 3 z powodu dodatku mieszkaniowego.
Prostuję jedynie, że budżet ten został przez Komisję Budżetową przyjęty jednomyślnie z drugim czytaniu, natomiast w trzecim czytaniu zgłosił poprawki pan poseł Jan KORNECKI, co do których nie wiem, czy się pojawią na plenum Izby; gdyby się jednak pojawiły, mam zaszczyt oświadczyć, że w moim przekonaniu w tym dziale budżet jest obliczony oszczędnie, jest nieco mniejszy niż budżet Czechosłowacji. Wszystkie podwyżki tego budżetu w porównaniu z poprzednim okresem są umotywowane, jak to szczegółowo wyjaśniłem w sprawozdaniu drukowanym.
Wobec powyższego proponuję przyjęcie tego budżetu zgodnie z drukiem Nr 400 część I.
Wicemarszałek WOŹNICKI:
Do głosu nikt więcej się nie zgłosił. Przystępujemy do części następnej.
Najważniejsze pozycje w budżecie Pana Prezydenta: ZOBACZ
Proponuję posty o podobnej tematyce: |
PARLAMENT |
PAN PREZYDENT MOŚCICKI |
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów: |
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY |
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI |
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI |
INDEKS PAŃSTW |
KALENDARIUM |
1 komentarz:
Warto pamiętać też o tym że aby przewieźć cokolwiek przez wschodnią granicę potrzebne są certyfikacja rosja i inne dokumenty. Mozna je załatwić w CCRW. Bez nich nic nie można przewieźć.
Prześlij komentarz