150 rocznica zgonu Kazimierza Pułaskiego - msza i defilada

Wtorek, 11 października




      W dniu 11 października odbyły się obchody 150 rocznicy zgonu gen. Kazimierza Pułaskiego. Na wszystkich gmachach państwowych i samorządowych Stolicy, a także wielu prywatnych, powiewały chorągwie o barwach narodowych. W wielu wystawach widniały wizerunki bohatera; panował podniosły nastrój.
      O godz. 10.00 odbyła się w katedrze Św. Jana Msza święta, odprawiona przez ks. kardynała Aleksandra KAKOWSKIEGO. Na nabożeństwie obecny był Pan Prezydent Rzeczypospolitej w otoczeniu członków domu cywilnego i wojskowego. W prezbiterium zasiedli wyżsi przedstawiciele Rządu z panami Ministrami Felicjanem SKŁADKOWSKIM i Eugeniuszem KWIATKOWSKIM, posłowie i senatorowie, z korpusu dyplomatycznego posłowie: japoński, duński, grecki, finlandzki, rumuński, chargé d`affaires Chili, Norwegii, Stanów Zjednoczonych i Bułgarii oraz wszyscy attachés wojskowi, francuska misja wojskowa z gen. Victorem DENAIN na czele, szef protokołu dyplomatycznego Karol ROMER, komisarz Rządu Władysław JAROSZEWICZ, wyżsi wojskowi z gen. Kazimierzem JACYNIKIEM na czele, przedstawiciele miasta, organizacji społecznych, przysposobienia wojskowego, prasy, weterani 1863 roku oraz delegacje wszystkich oddziałów, biur i urzędów wojskowych garnizonów stołecznych. Wzdłuż nawy głównej stanęła kompania honorowa pierwszego baonu administracyjnego. Kościół wypełniony był tłumem wiernych. Po skończonej mszy ks. kardynał Kakowski zaintonował hymn „Boże coś Polskę”, odśpiewany w skupieniu przez obecnych.
      W chwili, gdy w katedrze odbywało się nabożeństwo, Plac Marszałka Piłsudskiego poczęły zalegać oddziały wojskowe wszystkich rodzajów broni oraz hufce szkolne P.W. w ordynku w czterech rzutach. W pierwszym rzucie bataliony 21 Pułku Piechoty, 30 Pułku Strzelców Kaniowskich i 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej z orkiestrami i sztandarami, w drugim rzucie: pierwszy Pułk Artylerii Polowej, 1 d. a. k. i 1 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej (?); w trzecim rzucie: pierwszy Pułk Szwoleżerów i szwadron pionierów trzeciej Dywizji Kadrowej; w czwartym rzucie baony hufców szkolnych. Naprzeciwko pomnika Poniatowskiego poczęli się zbierać przedstawiciele wojskowości z zastępcą szefa Sztabu Głównego gen. Kwaśniewskim i dowódcą K.O.P. Gen. Stanisław TESSARO na czele, następnie szef gabinetu wojskowego Pana Prezydenta płk Jan GŁOGOWSKI, korpus dyplomatyczny, attachés wojskowi, wojewoda Jaroszewicz, szef protokołu Romer, weterani 1963 roku, inwalidzi wojenni, przedstawiciele organizacji wojskowych.
      Przed defiladą przeglądu wojsk dokonał dowódca garnizonu płk Bolesław Wieniawa-Długoszowski oraz zastępca dowódcy O.K. 1 gen. Jacynik. O godz. 11.45 przybył na plac rewii zastępca Pana Marszałka Piłsudskiego, pierwszy Wiceminister Spraw Wojskowych gen. Daniel KONARZEWSKI, dokonując przy dźwiękach hymnu narodowego w towarzystwie gen. Jacynika, płk WIENIAWY-DŁUGOSZOWSKIEGO i płk Karola TRZASKI – DURSKIEGO przeglądu oddziałów. W chwile potem gen. Konarzewski zajął miejsce na specjalnie przygotowanej trybunie i w otoczeniu korpusu dyplomatycznego przyjął defiladę oddziałów, prowadzoną przez płk Wieniawę-Długoszowskiego. 

 
Proponuję posty o podobnej tematyce:
ROCZNICE
WARSZAWA
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM

Brak komentarzy: