Ulgi w opłatach paszportowych dla studentów i naukowców

sobota, 20 kwietnia 1929



      Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego informuje, że w roku 1928 wpłynęło ogółem 10.497 zgłoszeń o zaświadczenie na ulgowe paszporty zagraniczne. Załatwiono odmownie 1.183, a przychylnie 9.314 podań, w tym:

na studia wyższe wydano 5.142 zaświadczeń;
na studia zawodowe wydano 704 zaświadczeń;
na studia średnie wydano 263 zaświadczeń;
na studia artystyczne wydano 457 zaświadczeń;
na studia religijne wydano 383 zaświadczenia;
w celach naukowych wydano 1.476 zaświadczeń;
na zjazdy naukowe wydano 226 zaświadczeń;
na wycieczki wydano 663 zaświadczeń.

      Zgodnie z obowiązującymi przepisami uwzględniane były tylko te wypadki, w których należycie stwierdzona została konieczność wyjazdu zagranicę w celach naukowych.
W 1929 roku opłata za wydanie paszportu wynosiła 275 zł, czyli bardzo dużo, a opłata ulgowa m.in. dla osób udających się zagranicę w celu kształcenia się lub prowadzenia badań naukowych wynosiła jedynie 20 zł. Czyli było o co walczyć. Do wniosku o opłatę ulgową, wnoszonego do władz powiatowych należało, poza uzasadnieniem celowości wyjazdu, dołączyć świadectwo niezamożności, wystawione przez władzę policyjną w porozumieniu z właściwym urzędem skarbowym. Zaświadczenia o celowości merytorycznej wyjazdu wydawało właśnie Ministerstwo.
Muszę przyznać, iż pozytywnie zaskoczyła mnie skala wyjazdów zagranicznych w celach kształcenia się poza granicami Polski w interesującym mnie okresie.



Proponuję posty o podobnej tematyce:
SZKOLNICTWO
EMIGRACJA
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM

Brak komentarzy: