Roman Górecki - Generał i Prezes - ciekawa postać

Wtorek, 9 kwietnia
Generał Roman GÓRECKI

   
      W związku z nieścisłymi wiadomościami, jakie pojawiły się w prasie codziennej w sprawie rzekomego uchwalenia przez Dyrekcję Banku Gospodarstwa Krajowego  tantiemy dla prezesa tejże instytucji dr Romana GÓRECKIEGO, oraz rzekomego skreślenia tejże tantiemy przez Kierownika Ministerstwa Skarbu, Ministerstwo stwierdza, że nie jest prawdą, jakoby Dyrekcja BGK, lub ktokolwiek inny zaproponował przyznanie Prezesowi Góreckiemu tantiemy w wysokości 40.000 złotych, wobec czego i wiadomość o skreśleniu tejże sumy przez Kierownika Ministerstwa Skarbu nie odpowiada prawdzie.
      Natomiast zgodne ze statutami Banków i przedsiębiorstw państwowych, administrowanych w myśl zasad gospodarki prywatno – handlowej, ma Ministerstwo Skarbu, względnie inni resortowi Ministrowie, prawo z czystego zysku tych instytucji, przyznawać członkom Rady Dyrekcji i urzędnikom nagrody pieniężne wedle własnego uznania, przy czym w stosunku do banków państwowych obowiązuje zasada, że uposażenie prezesa i Dyrekcji nie może w sumie rocznej przekraczać uposażenia Prezesa i Dyrekcji Banku Polskiego.

      Generał Roman Górecki poza piastowaniem tak intratnego stanowiska, udzielał się społecznie. Od 1926 był prezesem Wojskowego Klubu Sportowego „Legia” Warszawa, a od 1928 prezesem Polskiego Touring Klubu. Poza sportem zajmował się także prezesowaniem Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny.


Proponuję posty o podobnej tematyce:
BANKOWY SEKTOR
AWANSE
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW

Brak komentarzy: