Z PKP do Charbinu, Sannonia i dalej na wschód

sobota, 1 czerwca 1929


     Bezpośrednia osobowo - bagażowa komunikacja europejsko – azjatycka wprowadzona została w życie na polskich kolejach państwowych w całym swym zakresie działania z dniem 15 czerwca 1928 r.
      Do komunikacji tej należą prawie wszystkie państwa europejskie, w tej liczbie i Polska, jako Państwo wyjazdu i wjazdu oraz tranzytu; łączy ona wszystkie stolice europejskie, a więc i Warszawę, ze stolicami Chin i Japonii i znaczniejszymi portami tych państw. Wobec licznych udogodnień natury technicznej, jako to zwiększenia szybkości pociągów, zmniejszenia czasu postojów, skierowania pociągów międzynarodowych najkrótszą drogą na Warszawę – Kutno – Wrześnię – Poznań oraz wszelkich możliwych ułatwień w otrzymywaniu paszportów (wiz paszportowych) i przy rewizji na stajach granicznych, komunikacja ta niewątpliwie już obecnie jest bez porównania szybszą i tańszą od uciążliwej, długotrwałej i bardzo drogiej drogi morskiej.
Ministerstwo Komunikacji przypomina, że stacje polskich kolei Warszawa-Główna, Łódź Fabryczna, Stołpce i Gdańsk, sprzedają bezpośrednie bilety i odprawiają bagaż za bezpośrednimi kwitami bagażowymi do Charbina, Pekinu, Szanghaju, portu Kobe, Sannomia, Jokohamy, Osaki i Tokio. Komunikacja ta zostanie niebawem znacznie rozszerzona przez włączenie niektórych stacji i wszystkich portów Dalekiego Wschodu oraz Władywostoku.
      Przez włączenie do niej potu szanghajskiego, już obecnie droga ta jest najkrótszą do Chin Południowych, do Sjamu (Tajlandii), posiadłości francuskich w Tonkinie, na wyspy Zundskie (Wyspy Sundajskie), do Nowej Gwinei i Australii.


Ja tę notatkę specjalnie polecam, gdyż dotyczy okolic, w których obecnie przebywa Moja Wnusia ALICJA z Rodzicami. Aktualnie w Myanmarze, który to kraj zawsze będzie dla mnie Burmą ewentualnie Birmą.

Aktualnie peregrynacje wnuczkowe śledzę na blogu: 


Proponuję posty o podobnej tematyce:
HANDEL ZAGRANICZNY
POLSKIE KOLEJE PAŃSTWOWE 1929
CIEKAWOSTKI 1929
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM


Brak komentarzy: