Kołomyja - odsłonięcie pomnika Marszałka Piłsudskiego

Niedziela 27 października 1929



     W dniu 27 października 1929 r. stolica Pokucia, Kołomyja obchodziła uroczystość odsłonięcia pomnika Marszałka Piłsudskiego.
      Już w sobotę udekorowano bogato miasto flagami o barwach narodowych, zielenią i dywanami, wieczorem zaś pięknie iluminowano. Szczególną uwagę zwracała iluminacja wieży ratuszowej. Ulicami miasta przeszły orkiestry wojskowe i cywilne. Tegoż dnia zaczęli również zjeżdżać przedstawiciele władz i uczestnicy uroczystości z bliższych i dalszych okolic.
      Na uroczystość przybyli: przedstawiciel Pana Prezydenta Rzeczypospolitej płk Jan GŁOGOWSKI, przedstawiciele armii: generałowie Jan ROMER, Leonard SKIERSKI i ŁUKOWSKI, wojewoda stanisławowski Bronisław NAKONIECZNIKOFF – KLUKOWSKI, posłowie: Zdzisław STROŃSKI, Władysław WOJTOWICZ, Józef SANOJCA i Walerian NIEDŹWIEDZKI, delegaci Związku Legionistów i Związku Strzeleckiego, Związku Obrońców Lwowa i td. Licznie stawili się strzelcy, których przybyło kilka grup.
      W niedzielę od wczesnego ranka panował w mieście ożywiony ruch. Ulicami przeszły orkiestry, grając pobudkę, a o godz. 9.00 odprawiono na stadionie wojskowym mszę polową. Przed odprawieniem mszy ks. Ludwik BOMBAS wygłosił od ołtarza piękne kazanie, w którym podkreślił wiekopomne zasługi Marszałka Piłsudskiego położone dla odzyskania niepodległości Polski.
Po mszy utworzył się olbrzymi pochód, który głównymi ulicami miasta przeszedł na Rynek. W pochodzie, oprócz oddziałów wojskowych i przysposobienia wojskowego, strzelców i delegacji, zwracał uwagę masowy udział ludności huculskiej w barwnych strojach.
Po przybyciu przedstawicieli władz, na trybunę, ustawioną obok pomnika, wszedł przewodniczący komitetu budowy, starosta miejscowy dr SKWARCZYŃSKI i wygłosił dłuższe przemówienie, zwracając się do przedstawiciela Pana Prezydenta Rzeczypospolitej płk Jana Głogowskiego z prośba o dokonanie aktu odsłonięcia pomnika.
Pułkownik Głogowski podszedł do zasłony, zakrywającej pomnik, i dokonał aktu odsłonięcia. Gdy zasłona opadła, oczom obecnych ukazała się spiżowa postać Marszałka Piłsudskiego. Wzniesiony na cześć Pana Marszałka okrzyk „Niech żyje !” powtórzony został przez obecnych trzykrotnie z entuzjazmem. Orkiestra odegrała hymn narodowy, oddziały wojskowe sprezentowały broń, a przed pomnikiem wartę honorową objęli dwaj oficerowie z dobytymi szablami.
      Pomnik jest dziełem znanego rzeźbiarza Konstantego LASZCZKI, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Posąg przedstawia Marszałka Piłsudskiego w pozycji siedzącej z rękami, opartymi na kolanach. W lewej ręce Pan Marszałek trzyma księgę praw, w prawej zaś miecz, którego ostrze wskazuje na wyryte w księdze słowa: „Wolność, równość, braterstwo”. Posąg Marszałka Piłsudskiego spoczywa na wysokim cokole kamiennym. Na ścianie frontowej widnieje napis: „Józef Piłsudski, Wskrzesiciel Ojczyzny”.
     Z kolei przemówił wiceburmistrz miasta dr FUNKENSTEIN, który objął pomnik w imieniu miasta. Trzeci przemówił, najpierw po polsku, komisarz „Domu Narodnego” ze Lwowa Michał BACZYŃSKI w imieniu ludności ruskiej.
      Następnie przemawiali: poseł dr Zdzisław Stroński, wojewoda stanisławowski oraz gen. Skierski, składając podziękowania jako przedstawiciel Wojska Polskiego i wznosząc okrzyk na cześć Marszałka. Okrzyk ten powtórzono trzykrotnie. Orkiestra odegrała „Pierwszą Brygadę” i na tym właściwa uroczystość została ukończona.
O godz. 13.30 odbył się obiad wydany przez komitet budowy pomnika na cześć gości. W czasie bankietu wygłoszono szereg przemówień. Na ręce komitetu budowy nadszedł szereg telegramów i listów, między innymi od ks. biskupa Władysława BANDURSKIEGO.

Brak komentarzy: