Komisja Popierania Eksportu

Środa, 6 marca

     6 marca 1929 r. rozpoczęła działalność Międzyministerialna Komisja Popierania Eksportu, powołana do życie uchwałą Komitetu Ekonomicznego Ministrów z dnia 10 stycznia 1929 r.
      Przewodniczącym Komisji mianowany został Dyrektor Departamentu Ceł Ministerstwa Skarbu dr Władysław RASIŃSKI, Członkami z ramienia Ministerstwa Przemysłu i Handlu panowie Marian TURSKI, Dyrektor Państwowego Instytutu Eksportowego i Stefan KRÓLIKOWSKI, Naczelnik Wydziału Handlu Zagranicznego; z ramienia Ministerstwa Skarbu panowie naczelnicy wydziałów – Paweł MICHALSKI i Stefan RYBAŁTOWSKI; z ramienia Ministerstwa Rolnictwa pan Radca Witold HOYER i pan Bohdan ŁĄCZKOWSKI. Ponadto w skład Komisji wchodzić będzie przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
      Z ramienia Banków Państwowych wchodzą, jako eksperci, panowie dyrektor Jan KOZIEŁ z ramienia Banku Polskiego, dyrektor J. E. ZYTKIEWICZ względnie dyrektor BARYSZ z ramienia Banku Gospodarstwa Krajowego i dyrektor Teofil NARBUT z ramienia Państwowego Banku Rolnego.
      W zakres prac Komisji wchodzi indywidualne popieranie transakcji eksportowych na podstawie uchwalonych przez Komitet Ekonomiczny instrukcji i w zakresie specjalnie na ten cel przeznaczonych funduszy.
      W chwili obecnej Komisja może przyznawać eksporterom bonifikacje podatku od obrotu pobranego od surowców, półfabrykatów i materiałów pomocniczych, które posłużyły do wyprodukowania towarów wywiezionych zagranicę, oraz ulgową stopę procentową od operacji kredytowych, powstałych z tytułu eksportu.
      Obydwie powyższe formy pomocy dla eksportu udzielane być mają w pierwszym rzędzie dla transakcji pionierskich, to jest pierwszych w danym zakresie eksportu, dotyczących bądź nowych rynków, bądź nowych towarów, które pociągną za sobą dalsze samoistne rozwijanie się danej dziedziny wywozu. Poza tym jednak mogą być one stosowane również do innych transakcji, jednakże w ścisłej zależności od stopnia dostosowania towarów do potrzeb danego rynku zbytu, od kwalifikacji danego rynku, od wysokości procentu, jaki stanowi w wartości towaru eksportowanego praca itp.


Proponuję posty o podobnej tematyce:
KONIUNKTURA GOSPODARCZA
HANDEL ZAGRANICZNY
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM

Brak komentarzy: