Bo i na PKP były zażalenia

ROZPORZĄDZENIE
Ministra Komunikacji z dnia 15 czerwca 1929 r.
w sprawie książek zażaleń na stacjach kolejowych.

Na podstawie art. 4, punkt 7 ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych oraz art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 września 1926 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Komunikacji zarządzam, co następuje:

§ 1. Na dworcach wszystkich stacji zarówno kolei państwowych, jak i prywatnych użytku publicznego, tudzież w biurach oddzielnych ekspedycji towarowych, wprowadzone są książki, przeznaczone do wpisywania zażaleń przez publiczność, korzystającą z komunikacji i urządzeń kolejowych.

§ 2. Książki zażaleń są przeznaczone do wpisywania zażaleń na zauważone na kolejach nieporządki, narażające publiczność na niewygody lub straty oraz na nieodpowiednie zachowanie się i postępowanie personelu kolejowego w stosunku do publiczności.

§ 3. Książki zażaleń nie są natomiast przeznaczone do reklamacji, wynikających z umowy o przewozie podróżnych, bagażu i towarów. Reklamacje te należy zgłaszać osobno do właściwych Dyrekcji Kolejowych.

§ 4. Książkę zażaleń przechowuje zawiadowca stacji (dyżurny ruchu) względnie ekspedytor lub kasjer towarowy, pełniący służbę w ekspedycji towarowej.
Zażalenia, w przypadkach, nieodpowiadających warunkom §§ 1 i 2, nie będą rozpatrywane przez Dyrekcję Kolejową i pozostaną bez odpowiedzi.

§ 5. Wpisujący zażalenie do ksiąg zażaleń powinien wskazać swoje imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, zawód względnie stanowisko służbowe lub społeczne, wpisać zażalenie oraz wskazać świadków, z podaniem ich imion, nazwisk i miejsc zamieszkania.

§ 6. W razie niewskazania przez żalącego się świadków, zażalenie załatwia się na podstawie zeznań pracowników kolejowych oraz danych, będących w posiadaniu kolei.

§ 7. Za rozmyślne uszkodzenie książki zażaleń, jak również za wpisanie do niej ubliżających lub nieprzystojnych wyrażeń, winni będą pociągnięci do odpowiedzialności sądowo karnej.

§ 8. Zażalenie powinno być rozpatrzone przez Dyrekcję Kolejową w takim terminie, by mogła ona zawiadomić żalącego się o decyzji w sprawie zażalenia przed upływem dni 30 od daty wpisania zażalenia.

Minister: (---) Kühn.


Brak komentarzy: