Antyradzieckie manifestacje we Lwowie

  Piątek, 22 listopada


Poseł sowiecki w Warszawie Dimitrij BOGOMOŁOW     Pan Minister Spraw Zagranicznych August ZALESKI przyjął w dniu 22 listopada 1929 r. posła sowieckiego w Warszawie pana Dimitrija Wasiliewicza BOGOMOŁOWA, w sprawie demonstracji nacjonalistycznej młodzieży ukraińskiej przed konsulatem sowieckim we Lwowie. Pan Minister wyraził ubolewanie, że zajścia te miały miejsce. Policja nie zdołała im dość szybko zapobiec, ponieważ odbywały się one niespodziewanie w kilku miejscach równocześnie.
     Pan Minister zapewnił posła Bogomołowa, że Rząd wydał odpowiednie zarządzenia, aby na przyszłość uniemożliwić podobne zajścia. W tej sprawie prowadzi się energiczne dochodzenie, a winni będą ukarani.


     Dla Pana Bogomołowa były to ostatnie tygodnie pełnienia misji w Warszawie. Po pełnieniu kierowniczych funkcji w sowieckim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w latach 1933 – 1937 pełnił obowiązki ambasadora radzieckiego w Chinach. Pod koniec 1937 aresztowany pod zarzutem szpiegostwa, rozstrzelany 7 maja 1938 roku. Następcą Bogomołowa w Warszawie był Władimir ANTONOW-OWSIEJENKO.


Przebieg wydarzeń:
11-21 Przebieg manifestacja antysowieckich we LwowieProponuję posty o podobnej tematyce:
NAJWAŻNIEJSZE WYDARZENIA ROKU 1929
LWOWSKIE WOJEWÓDZTWO
ZSRR
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM

jerzy@milek.eu.org

Brak komentarzy: