Słowiańskie słowiki na Górnej Wildze i chór Bolesława Wallek - Waleskiego

 
     W niedzielę 19 maja 1929 roku rozpoczęły się wielkie uroczystości związane z Wszechsłowiańskim Zjazdem Śpiewaczym w Poznaniu. Dzięki dość pięknej, chociaż chłodnej pogodzie, oraz udziałowi Pana Prezydenta Rzeczypospolitej, pierwszy dzień Zjazdu miał charakter nadzwyczaj uroczysty. Prócz kilkunastu tysięcy śpiewaków i śpiewaczek z całej Polski oraz innych krajów słowiańskich, wzięły w święcie tym udział wielotysięczne rzesze mieszkańców Poznania oraz gości, bawiących tu z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej.
      O godzinie 8 rano odbyła się na stadionie sportowym na Górnej Wildze msza polowa, po czym przystąpiono do odbycia próby generalnej, celem ostatecznego przygotowania utworów, które miano wykonać na otwarcie Zjazdu. Stadion, jakkolwiek ostateczne jego wykonanie z powodu ostrej i przewlekłej zimy nieco się opóźniło, przedstawiał się okazale i należy niewątpliwie do najpiękniejszych i do największych w Europie.
Około południa poczęły zdążać w kierunku stadionu nieprzeliczone tłumy publiczności, które wypełniły szczelnie całe olbrzymie boisko stadionu oraz boczne trybuny. Chóry polskie i słowiańskie ustawiły się wraz z orkiestrami na krytej trybunie wschodniej. Wzdłuż przejścia, od głównej bramy do loży Pana Prezydenta Rzeczypospolitej ustawiły się w szpalerach delegacje poszczególnych związków śpiewaczych polskich i słowiańskich ze sztandarami.
      W loży, przybranej pięknie zielenią, oczekiwali przybycia Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Jego Eminencja ks. prymas Hlond, P. Wiceminister Spraw Wojskowych Konarzewski, poseł czechosłowacki w Warszawie p. Girsa wraz z konsulem p. Matouskiem, z ramienia P. W. K. Komisarz rządu do spraw wystawy P. Minister Bertoni, prezes Rady Głównej i prezydent miasta Ratajski, prezes zarządu dr Wachowiak, dowódca Okręgu Korpusu gen. Dzierżanowski i t. d. 
     Jako gospodarze witali przybywających gości prezesi organizacji śpiewaczych, prezes Wszechsłowiańskiego Związku Śpiewaczego poseł dr Surzyński, prezes Polskiego Zjednoczenia Śpiewaczego prof. Ponikowski oraz prezes Wielkopolskiego Związku Kół Śpiewaczych dyr Bojarski. Poza tym reprezentowany był licznie świat muzyczny. Między innymi obecni byli znani kompozytorzy dr Henryk Opieński i Ludomir Różycki.
Tuz po godzinie 12 przybył na stadion Pan Prezydent Rzeczypospolitej z szefem Kancelarii Cywilnej dr Lisiewiczem i szefem gabinetu wojskowego płk Głogowskim oraz w towarzystwie wicewojewody Gronziewicza, powitani dźwiękami hymnu narodowego, odegranego przez orkiestrę wojskową oraz okrzykami: „Niech żyje !”.
Kiedy Pan Prezydent Rzeczypospolitej zajął miejsce w loży, chór męski Zjednoczenia Polskich Związków Śpiewaczych wykonał z towarzyszeniem orkiestry Gorzyckiego „Gaude Mater”. 
     Następnie chór mieszany Zjednoczenia Polskich Związków Śpiewaczych odśpiewał z towarzyszeniem orkiestry Nowowiejskiego psalm „Ojczyzna” pod dyrekcja kompozytora. Dalej chór męski Wallek–Walewskiego psalm pod batuta kompozytora. Wykonanie tych utworów przez ośmiotysięczne zespoły wywarło potężne wrażenie.

      Po ukończeniu tych pieśni wszyscy kompozytorowie, to znaczy pp. Nowowiejski, Głogowski i Lachman oraz dyrygent prof. Raczkowski, zostali przedstawieni Panu Prezydentowi Rzeczypospolitej.
      Z kolei wygłosił powitalne przemówienie prezes Słowiańskiego związku Śpiewaczego poseł dr Surzyński. Następnie krótkie przemówienia powitalne wygłosili prezydent m. Poznania, Ratajski, prezes Zjednoczenia związku Śpiewaczego w Polsce prof. Ponikowski, prezes Wielkopolskiego związku Kół Śpiewaczych Bojarski, w zastępstwie prezesa Czechosłowackiego związku Śpiewaczego dr Matousek, delegat związku Jugosłowiańskiego p. Manojlovic, delegat związku Chorwackiego dyr Faller oraz delegat chóru ukraińskiego na emigracji w Pradze Dymitr Antonowicz.
      Na tym uroczystość otwarcia zakończyła się, po czym Pan Prezydent Rzeczypospolitej, wpisawszy się do Złotej Księgi Związku Śpiewaczego, udekorowany odznaką gwiazdowa, odjechał, żegnany entuzjastycznymi okrzykami i dźwiękami hymnu narodowego, do Zamku.
      Po przerwie obiadowej uformował się olbrzymi pochód, który około godz. 5 po południu ruszył przez miasto ku Ratuszowi na Starym Rynku. U wejścia do Ratusza zajął miejsce na fotelu Pan Prezydent Rzeczypospolitej, mając po prawej swej ręce czechosłowackiego posła Girsę, a po lewej prezesa Polskiego Zjednoczenia Śpiewaczego prof. Ponikowskiego. Poza tym przypatrywali się defiladzie przedstawiciele Słowiańskiego Związku Śpiewaczego, członkowie Rady Miejskiej i t. d.


Stadion na Górnej Wildzie (obecnie)


Brak komentarzy: