Pan Balcer w Brazylii

      Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej podaje do wiadomości, że przystępując do planowego organizowania ruchu emigracyjnego, w szczególności osadniczego, do krajów zamorskich, Urząd Emigracyjny będzie kierować wychodźstwo głównie do Brazylii, gdzie istnieją poważniejsze ośrodki osadnicze polskie. Najłatwiejsze okazało się obecnie zrealizowanie akcji w stanie Espirito Santo; realizacja akcji w innych stanach jest aktualna i będzie podjęta w odpowiedniej chwili, w razie zaistnienia pomyślnej koniunktury.
      Na zasadzie rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z 11 października 1927 r. o emigracji, Pan Minister Pracy i Opieki Społecznej, w porozumieniu z Panami Ministrami Spraw Zagranicznych oraz Reform Rolnych, udzielił Towarzystwu Kolonizacyjnemu w Warszawie zezwolenia na angażowanie osadników polskich w liczbie 1.800 rodzin do stanu Espirito Santo.
      Towarzystwo Kolonizacyjne zawarło w roku zeszłym umowę z rządem tego stanu, na mocy której uzyskało koncesję na skolonizowanie 50.000 hektarów niezajętej ziemi i sprowadzenie w charakterze osadników rodzin rolniczych z Polski, bądź rodzin Polaków już osiadłych w tym stanie. Czas trwania koncesji wyznaczono na pięć lat.
      Towarzystwo Kolonizacyjne winno własnym kosztem zakładać i prowadzić na terenie koncesji wzorowe gospodarstwa rolne, przeprowadzać drogi, wyznaczać place i lokale szkolne, wybudować szpitale i dom ludowy, zabezpieczyć osadnikom możność zbytu produktów i zakupu artykułów pierwszej potrzeby przez stworzenie odpowiedniej organizacji handlowej. Dla każdej rodziny osadniczej, składającej się z trzech zdolnych do pracy osób, będzie na koszt Towarzystwa wymierzona działka od 20 do 30 ha nadającej się do uprawy ziemi. Rodzina, składająca się z 6 lub więcej osób zdolnych do pracy, będzie mogła otrzymać działkę od 40 do 60 ha.
      Towarzystwo zobowiązuje się do częściowego przygotowania działek przed oddaniem ich do użytku kolonistom, do pomocy w zagospodarowaniu się, do zapewnienia bezpłatnej opieki lekarskiej i innych świadczeń. Definitywny tytuł własności otrzyma osadnik od Towarzystwa po spłaceniu całkowitej należności za działkę.
Przed wyjazdem z kraju rodziny osadniczej, Towarzystwo Kolonizacyjne zawrze z głową rodziny umowę wstępną według wzoru określonego przez Ministerstwo. Ostateczna umowa zawarta zostanie po przyjeździe osadnika do kolonii, zgodnie z obowiązującymi w Brazylii przepisami. Ostateczna umowa nie może obciążać osadnika nowymi zobowiązaniami, których nie przewidywała umowa wstępna. Kontrole nad przestrzeganiem przez Towarzystwo Kolonizacyjne wykonywać będzie komisarz, wyznaczony zgodnie z przepisami powołanego rozporządzenia.

Kurytyba (Curitiba)


Proponuję posty o podobnej tematyce:
EMIGRACJA
BRAZYLIA
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM

Brak komentarzy: