Ręce precz od Białowieży; Century European Timber Corporation

      Wobec ukazania się w prasie szeregu nieścisłych informacji dotyczących rozwiązania przez Ministerstwo Rolnictwa umów zawartych w 1924 roku z angielską spółką THE CENTURY EUROPEAN TIMBER CORPORATION na eksploatację drzewostanu Puszczy Białowieskiej Ministerstwo komunikuje, że faktyczny stan sprawy jest następujący:
      Eksploatacja Puszczy Białowieskiej oraz nadleśnictw nadniemeńskich prowadzona przez tę spółkę od dłuższego już czasu nasuwała poważne obawy co do należytego zachowania lasów objętych umowami.
System eksploatacji stosowany przez spółkę był nie tylko nieracjonalny, ale nawet mógł doprowadzić do zupełnego zniszczenia Puszczy. Ponieważ ponadto spółka zalegała systematycznie ze spłatami należności za drewno oraz łamała zakaz cesji na osoby trzecie praw i obowiązków, Ministerstwo Rolnictwa skorzystało z umownego uprawnienia i z dniem 22 maja umowy te rozwiązało.
      Spółka CENTURY zakwestionowała zasadność prawną rozwiązania umów, odmawiając przekazania eksploatowanych terenów i urządzeń. Ministerstwo miało dwie drogi do wyboru: albo uzyskać prawo eksmisji spółki z zajętych obiektów na mocy wyroku sądowego albo dążyć do polubownego załatwienia sporu.
Droga sądowa przyniosłaby prawdopodobnie wyrok korzystny, lecz musiałaby trwać dość długo, uniemożliwiając na cały czas trwania procesu eksploatację spornych obiektów.
      Biorąc to wszystko pod uwagę, Ministerstwo uznało za właściwe przyjąć propozycję polubownego załatwienia sporu i niezwłocznie przystąpiło do pertraktacji, które doprowadziły do następujących wyników:
Spółka CENTURY zrzekła się wszelkich roszczeń do Skarbu Państwa, Skarb Państwa zaś za zrzeczenie się spółki drogi sądowej oraz za natychmiastowe ustąpienie z eksploatowanych terenów i oddanie wszystkich urządzeń zrezygnował z zastosowania umownych rygorów karnych i zobowiązał się wypłacić spółce 375 000 funtów.
      Kwota powyższa w ciągu najbliższych 5 lat, na które miały obowiązywać jeszcze umowy z CENTURY, zostanie z nadwyżką pokryta z samej tylko różnicy cen pomiędzy rynkową ceną drzewa a ceną płaconą stosownie do umów z CENTURY; dzięki zaś natychmiastowemu przekazaniu przez spółkę wszelkich urządzeń przemysłowych i komunikacyjnych Ministerstwo Rolnictwa uzyskało możliwość niezwłocznego przystąpienia do dalszej eksploatacji Puszczy i nadleśnictw nadniemeńskich i postawienia jej na zasadach należytego zagospodarowania i utrzymania tych cennych obiektów.

      Puszcza Białowieska nie miała szczęścia do wyrębowiczów. W 1921 roku doszło nawet do ustawowego anulowania umów zawartych na wyręb i przerób drewna ze spółką Polski Eksport Drzewny.




Brak komentarzy: