W głosowaniu ważniejsze były koperty niż kartki. Ściąga dla wyborcy.

Kraj, 4 marca 1928 r.

Każdy członek komisji i każdy mąż zaufania może wystąpić z zarzutem co do tożsamości glosującego przed oddaniem głosu.
Uprawniony do głosowania jest każdy wciągnięty do spisu wyborców danego obwodu.
Glosować wolno tylko osobiście. Wyborcy ułomni mogą stawić przed komisją z osobą zaufania i posługiwać się nią. Głosowanie odbywa się publicznie.
Karty do głosowania winny być koloru białego. Odcienie koloru białego, gatunek papieru, umieszczenie w tekście kropki lub plamy, niedokładność druku, przeświecanie na drugą stronę kartki, jest bez znaczenia.
Numer listy kandydatów może być wyrażony słowami lub cyframi, odbity mechanicznie lub wpisany. Koperty mają być opatrzone pieczęcią urzędową komisji okręgowej; innych kopert nie należy przyjmować.
Przewodniczący za zgodą komisji może żądać legitymacji wyborcy. Legitymacją dla wyborcy może być paszport, dokument wojskowy, karta na broń, legitymacja Kasy Chorych, wyciąg z ksiąg stałej ludności i tym podobne dowody, które komisja uzna za wystarczające.
Nieważnymi kartkami do glosowania są: karty włożone do koperty bez urzędowej pieczęci lub też do koperty oznaczonej znakiem odróżniającym, kopert puste, karty do głosowania wypełnione niezgodnie z przepisem, a także karty koloru innego niż biały.
Jeżeli w kopercie znaleziono więcej niż jedną kartę, a są to karty różnych list – koperta jest unieważniona. Jeżeli w kopercie jest więcej kart tej samej listy – liczy się za jeden głos.
Nieważne są też karty, nie opiewające na jedną z ważnie zgłoszonych okręgowych list kandydatów.

 

Proponuję posty o podobnej tematyce:
WYBORY PARLAMENTARNE MARZEC 1928
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY


Brak komentarzy: