Tureckie spirytualia w polskim zarządzaniu klapą zakończonym

Turecka Rada Ministrów w dniu 3 czerwca 1926 r. powzięła uchwałę o przyjęciu oferty polskiego konsorcjum na eksploatację państwowego monopolu spirytusowego.
Konsorcjum polskie w myśl swej oferty wpłaci rządowi tureckiemu natychmiast półtora miliona funtów tureckich oraz milion franków szwajcarskich w ciągu trzech miesięcy.
Transakcja ta jest wielkim zwycięstwem polskiej ekspansji gospodarczej, tym większym, iż współzawodnikami strony polskiej były znane firmy europejskie, w tym największy konkurent – konsorcjum firm szwajcarskich.
Eksploatacja monopolu spirytusowego Turcji zapewnia Polsce zbyt około 6 milionów litrów alkoholu rocznie. Niezależnie od eksportu spirytusu, wódek, likierów, piwa i wina wzmoże się polska produkcja takich towarów pomocniczych jak butelki, etykiety, laku i korka.
Już w lipcu odnotowano pierwszy transport blisko miliona butelek do Turcji. Zakupiono także transport laku za 70 tysięcy dolarów. Z Polski wyjechało już do Turcji wielu polskich specjalistów dla organizacji sieci 900 punktów sprzedaży alkoholi w Turcji.
Koncesja opiewa na lat 25.

Przygoda propagandowo chwytliwa okazała się szybko wielką kompromitacją polskiego zarządzania i przewidywania.

 

Proponuję posty o podobnej tematyce:
SEKTOR PAŃSTWOWY
Ponadto polecam korzystanie ze stale uzupełnianych indeksów:
ALFABETYCZNY INDEKS OSOBOWY
MIEJSCOWOŚCI – UKŁAD WOJEWÓDZKI
ALFABETYCZNY INDEKS MIEJSCOWOŚCI
INDEKS PAŃSTW
KALENDARIUM
INDEKS RZECZOWY
jerzy@milek.eu.org

Brak komentarzy: